Jedną z głównych cech, odróżniających soczewki hybrydowe od zwykłych, jest ich budowa. Złożone z dwóch części: części sztywnej – centrum i miękkiego obwodu. Przeznaczone dla osób cierpiących na deformację rogówki cieszą się coraz większym uznaniem, ze względu na wysoką przepuszczalność tlenów i skuteczne leczenie krzywizn oczu.

Kto powinien używać hybryd

Są doskonale dla osób cierpiących na wadę deformacji rogówki, a przede wszystkim astygmatyków. Astygmatyk ma nieprawidłowo ukształtowaną rogówkę, co uniemożliwia poprawne i wyraźne widzenie. Soczewki hybrydowe zalecane są także osobom ze stożkiem rogówki, ze zwyrodnieniem brzeżnym przezroczystym.

Budowa soczewki

Soczewki kontaktowe tego rodzaju są zbudowane z dwóch połączonych części. Jedna jest sztywna – to ona odpowiada za poprawne kształtowanie krzywizny, druga – miękka jest odpowiedzialna za prawidłowe utrzymywanie się soczewki na gałce ocznej. Najczęściej wykonywane z tworzyw silikonowo – hydrożelowych. To nowoczesne i zdrowe dla oczu materiały, których największą zaletą jest wysoka gazoprzepuszczalność. Dobry dopływ tlenu jest niezbędny w przypadku, gdy chcemy cieszyć się dobrym stanem naszych oczu, dlatego warto zatroszczyć się o soczewki właśnie z tych materiałów.

W przeciwieństwie do twardych modeli, soczewki hybrydowe to miękkie i wygodne kontakty. Podczas ich noszenia nie odczuwa się dyskomfortu, nie podrażniają też oka dzięki swojej budowie umożliwiającej wymianę płynów pod soczewką. Częstym problemem właścicieli  twardych soczewek kontaktowych jest ich wypadanie z oka. Soczewki hybrydowe zapewniają poprawne przyleganie do rogówki, a co za tym idzie – spokój i komfort użytkowania.

Soczewki hybrydowe – długość użytkowania

Jak każdych soczewek, hybryd można używać przez określony czas. Raczej nie znajdziemy jednodniowych soczewek hybrydowych. To produkty rzadko spotykane na polskim rynku, jednak stają się coraz bardziej popularne. Dostępne są modele miesięczne i dwutygodniowe. Nazwa mówi o okresie, przez który używanie soczewek będzie bezpieczne. Należy ściśle przestrzegać określonego czasu, gdyż zużyte produkty zaszkodzą oku, podrażnią je, mogą doprowadzić do zakażenia. Odpowiednie i higieniczne pielęgnowanie szkieł i oczu zapewni im zdrowie i piękny, świeży wygląd.

Soczewki kontaktowe – wybór

Szkła poprawiające jakość odbieranych obrazów walczą z wadami krótkowzroczności i dalekowzroczności. Niektóre, jak te – hybrydowe – czy toryczne, dzięki swojej budowie naprawiają zakrzywienia rogówki, doprowadzając ją do prawidłowego kształtu. Soczewki kolorowe mogą ulepszać barwę oka, poprzez nadanie obecnej wyrazistości lub zmianie jej na całkowicie odmienną. Modele koloryzujące dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych. Znajdziemy niebieskie, czerwone, czarne, zielone. Soczewki „powiększające oczy”, dzięki swojej specyficznej budowie oferują optyczne powiększenie oka. Soczewki hybrydowe nie będą dostępne w wariancie powiększającym oczy, natomiast takie, które umożliwią zmianę koloru, znajdziemy już bez problemu.

Kategorie: Soczewki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *