Problemy ze wzrokiem dotykają coraz większą część populacji. Na przykład w Stanach Zjednoczonych, na wadę krótkowzroczności czy dalekowzroczności, cierpi już sporo ponad połowa mieszkańców. Grupa osób dotkniętych tymi wadami jednak niestety się powiększa. Okulary i soczewki kontaktowe pozwalają walczyć z tymi schorzeniami, usprawniają widzenie.

Okulary czy soczewki?

Większość osób zada sobie to pytanie, stojąc przed półką pełną oprawek i pudełeczek z soczewkami. Które wybrać? Okulary czy soczewki? Okulary są dodatkiem bardzo widocznym, dlatego niezbędnym jest dokładne dobranie modelu do kształtu twarzy, fryzury. I to nie będzie proste zadanie. Noszenie okularów utrudnia aktywność fizyczną, uprawianie sportu, a ciągłe parowanie szkieł w nieprzyjaznym warunkach atmosferycznych może doprowadzać do szału. No i cena – chociaż okulary to inwestycja na dłuższy czas, ich cena może przyprawić o zawrót głowy. Soczewki to małe, zupełnie niewidoczne elementy, o których po umieszczenie w oku można zupełnie zapomnieć. Ich użytkowanie nie przysparza żadnych problemów, nie zsuwają się, są bezpieczne dla oczu.

Soczewki kontaktowe

Soczewki  kontaktowe  są  budowane  z  miękkich, elastycznych  materiałów  bądź twardych, szkła. Dostępne  są  jednodniowe,  tygodniowe,  soczewki  dwutygodniowe, miesięczne, a nawet roczne. Jednodniowe  to  modele,  które  po  kilkunastu  godzinach użytkowania  należy  wymienić  na  nowe,  tygodniowe  przeznaczone  do  noszenia  przez 7 dni. W przypadku  soczewek  nazwy  są  bardzo  jednoznaczne.  Miesięczne  nosimy przez 30 dni, roczne – przez rok.

Soczewki dwutygodniowe

Spośród wszystkich grup możemy wyróżnić także soczewki dwutygodniowe. Te nadają się do noszenia przez 14 dni. Po tym czasie należy zakupić nową parę. Bardzo ważne jest, by systematycznie wymieniać zużyte szkła. Oczy to wrażliwe i delikatne narządy naszej głowy, wystawione na codzienny kontakt z mocnym światłem, podrażniającym wiatrem, znajdującymi się w powietrzu bakteriami i drobnoustrojami, które chętnie zbierają się na soczewkach i pod nimi. Poza tym, na soczewkach zbiera się nalot białkowy, dlatego niezdrowym będzie noszenie soczewek dwutygodniowych czy jakichkolwiek innych dłużej, niż jest to zalecane.

Pośród modeli przeznaczonych do noszenia przez 14 dni wyróżniamy te zwykłe, pozbawione barwy, które korygują podstawowe wady wzroku. Znajdziemy także soczewki dwutygodniowe dla osób cierpiących na zaburzenie wzroku – astygmatyzm, a także modele o wybranych barwach, które mogą nie tylko uczynić kolor oczu bardziej wyraźnym, ale także całkowicie go zmienić. Ciekawymi są także soczewki wynalezione w Japonii, których zadaniem jest optyczne powiększenie oka.

Ceny dwutygodniówek

Bezbarwna soczewka kontaktowa, z możliwością dwutygodniowego użytkowania kosztuje około 10 złotych. Model toryczny, który leczy zaburzenia astygmatyzmu 15 złotych. Za kolorową soczewkę dwutygodniową zapłacimy około 20 złotych. Na przedmiotach, które umiejscawiamy bezpośrednio na gałce ocznej nie należy jednak zbytnio oszczędzać.

Kategorie: Soczewki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *