Soczewki kontaktowe najczęściej używane są w ciągu dnia, gdy oczy osoby cierpiącej na wadę muszą dokładnie rozpoznawać otaczające je obrazy. Są także zakładane na noc. Soczewki ortokorekcyjne, bo o nich mowa, korygują wady wzroku podczas snu. Po przebudzeniu należy zdjąć szkło. Takie zastosowanie umożliwia prawidłowe widzenie przez cały dzień, bez konieczności noszenia soczewek. Soczewki całodobowe natomiast są przeznaczone do ciągłego użytku – w dzień  i w nocy.

Soczewki całodobowe

Zakup całodobowych soczewek musi być dokładnie przemyślany i skonsultowany z okulistą. To przedmioty, które będą miały styczność z powierzchnią oka, czasem przez 24 godziny. W dzień mrugamy kilkaset razy, dzięki czemu nasze oczy i soczewki są ciągle nawilżane. W nocy nasze oczy pozostają zamknięte, przez co szkło kontaktowe i oko może się wysuszać. Dlaczego warto korzystać z soczewek całodobowych? Przede wszystkim ich zakup zapewnia komfort osobom, które nie lubią bądź nie potrafią bez problemu ściągać i zakładać szkieł. Chociaż to bezbolesny zabieg, to na pewno nieprzyjemny. Trzeba jednak pamiętać, że prędzej czy później i tak wielokrotnie je zdejmiemy, chociażby podczas mycia głowy czy nakładania tuszu na rzęsy. A co ważne – cały proces przebiega coraz szybciej i sprawniej z każdym kolejnym jego przeprowadzeniem. Soczewki całodobowe charakteryzuje także wysoka jakość materiałów z jakich zostały wykonane. W ich składzie znajdziemy lepsze żele i silikony.

Żywotność soczewek

To na jak długo wystarczy nam jedna para soczewek zależy od dokonanego wyboru. Możliwy jest wybór spomiędzy soczewek jednodniowych, przeznaczonych do noszenia przez tydzień, dwa tygodnie, miesiąc, kwartał, a nawet rok czy dwa lata (soczewki ortokorekcyjne). Wszystkie, poza dwuletnimi są dostępne w wariantach całodobowych. W kwestii higieny, soczewki całodobowe – roczne mogą budzić obawy i wątpliwości.

Higiena użytkowania

W przypadku soczewek całodobowych, ryzyko infekcji czy podrażnienia wzrasta, dlatego bardzo ważna jest higiena użytkowania. Oko człowieka jest bardzo wrażliwe i czułe. Niezbędna jest więc odpowiednia pielęgnacja – zarówno jego jak i soczewek.

Przede wszystkim należy wybrać szkła zbudowane z materiałów, które dobrze przepuszczają tlen. Dzięki temu nasze oko będzie dotleniane w prawidłowy sposób. Troszcząc się o odpowiednie nawilżenie gałki ocznej należy używać specjalnych kropli do oczu, przeznaczonych użytkownikom soczewek. Nasze soczewki będą narażone na kontakt z nalotem białkowym, który osiądzie na ich powierzchni. To nie jest zdrowa dla naszych oczu substancja, dlatego należy systematycznie ją usuwać. By zachować pełną higienę przedmiotów, po zdjęciu należy moczyć je w specjalnym płynie i przechowywać w czystym pudełeczku.

Ceny soczewek całodobowych

Soczewki całodobowe, ze względu na wyższą jakość użytych materiałów są nieco droższe od dziennych. Różnice jednak są niewielkie. Jedna, miesięczna soczewka, którą można używać przez całą dobę, będzie kosztować od 11 do 16 złotych. Soczewka jednodniowa, całodobowa to koszt dwóch, trzech złotych.

 

Kategorie: Soczewki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *