Jaką kartę graficzną do gier wybrać, aby mieć wszystkie potrzebne funkcje, a nie przepłacić? To właśnie karta graficzna, w dużej mierze odpowiada za płynność wyświetlanego obrazu na ekranie monitora, jest wraz z procesorem sercem komputera. Na rynku możemy znaleźć karty graficzne nawet od 200 złotych do 3-5 tysięcy. Jednak te najtańsze nie pozwolą na grę w rozdzielczości full HD. Producenci kart graficznych wprowadzili do swoich ofert również specjalne edycje kart przeznaczone do kopania kryptowalut – często pozbawionych wyjść obrazu. Najlepsze do tego rodzaju obliczeń okazały się Redeony a później GeForce’y, jednak przez wielki szturm osiągnęły one znaczne ceny. Poniżej najważniejsze parametry i warunki, jakie powinna spełniać dobra karta graficzna.

Co zrobić przed zakupem karty graficznej?

Wymiana karty graficznej jest stosunkowo prostym zadaniem. Jednak przed zakupem upewnij się:
Czy nasz zasilacz poradzi sobie z kartą graficzną?
Czy zasilacz ma wymagane kable zasilające?
Ważnym jest pobór mocy, a więc posiadanie odpowiedniego zasilacza, który da sobie radę z dużym zapotrzebowaniem na energię. Polecamy zasilacz o mocy od 400 W, ale zdarzają się karty, które potrzebują zasilacza o mocy 500W i więcej. Najnowsza wersja tego złącza ma oznaczenie 3.0 i jest również wstecznie kompatybilna z wcześniejszymi wersjami (2.1 i 2.0). Przed wyborem karty graficznej należy sprawdzić, czy płyta główna posiada złącze typu PCI-Express x16.

Sprawdź kompatybilność karty graficznej, którą zamierzasz kupić z płytą główną komputera.

Koniecznie trzeba sprawdzić jej wersję – dla karty graficznej oraz dla płyty głównej. Zbyt niska wersja nie poradzi sobie ze sprawną obsługą karty. Ilość portów multimedialnych również ma znaczenie. Dobrze, aby karta dysponowała przynajmniej takimi, jak port DisplayPort, HDMI czy DVI. Pozwala to używać komputera na przykład z kinem domowym.

Najważniejsze cechy kart graficznych:

Wydajność kart graficznych

Karty graficzne posiadają różne parametry czy wydajność, którym trzeba przyjrzeć się podczas dokonywania zakupu. Dla wielu jest to najważniejszy parametr karty graficznej i są gotowi zapłacić bardzo wiele, wręcz nieproporcjonalnie dużo, za najszybsze rozwiązania na rynku. Tym samym, skoro karta ma służyć do wirtualnej rozrywki, należy dążyć do jak największej liczby klatek na sekundę. Zwrócić należy uwagę na oznaczenia. Jeżeli chcecie wybrać urządzenie, które jest wydajne i będzie przeznaczone do zestawu gamingowego, musicie wybrać kartę z oznaczeniem GTX. Komputer, który służyć będzie do lżejszych zadań warto zaopatrzyć w kartę z oznaczeniem GT. Jak największa wydajność w jak najniższej cenie – to priorytet, warto jednak zwrócić uwagę na kulturę działania. I nie chodzi tu o temperaturę a o realny pobór energii i głośność.

Pamięć RAM w kartach graficznych

Równie ważnym aspektem podczas zakupu karty do swojego komputera jest ilość pamięci RAM. Im więcej, tym lepiej. Dzięki dużej ilości pamięci najnowsze gry nie będą stanowiły problemu. Dla graczy zaleca się karty graficzne powyżej 256 bitów. Taka wartość pozwala na grę w rozdzielczości Full HD. Przy wartości 384 i 512 bit rozszerzamy funkcjonalność o rozdzielczości QHD i 4D. Można oczywiście również kupić karty z szyną 4096 bit, jest to najwyższa wartość i obsługuje topowe produkty dla najbardziej wymagających graczy, a ceny takich kart sięgają wysoko.

Najlepsze karty graficzne z pamięcią RAM: 3 – 8 GB

Układ chłodzenia karty graficznej

Warto zwrócić uwagę również na chłodzenie, jakie posiada karta. Jeśli karta będzie przeznaczona do gier musi, posiadać dużą ilość wentylatorów oraz radiator. Przy wydajnych kartach graficznych jest to bardzo istotny element. Karta graficzna, podczas pracy mocno się nagrzewa i niezbędne jest jej chłodzenie. Jak wiadomo, chłodzenie to coś, co generuje hałas w naszym komputerze. Producenci starają się stosować rozwiązania, które zapobiegną osiąganiu zbyt wysokich temperatur przez kartę. Jednak nie zawsze tak jest. Dlatego przed wybraniem konkretnego modelu karty graficznej warto sprawdzić lub dowiedzieć się, jakie chłodzenie zostało zastosowane, jakiej jest jakości oraz czy jest wystarczające do mocy akceleratora graficznego.

Ranking kart graficznych:

Kategorie: Komputery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *