Aranżacja pomieszczeń mieszkalnych wymaga dokładnego planowania przestrzennego oraz ujęcia praktycznego. Wymarzony aneks kuchenny, nietuzinkowe zasłony czy efektownie wykończone ściany i podłogi są odbiciem gustu osoby aranżującej całe pomieszczenie, ale także umiejętności połączenia piękna i praktycznego podejścia. Idealnym przykładem połączenia obu niezbędnych cech jest okap kuchenny. Czy okap kuchenny jest częścią aranżacji, czy może koniecznością, którą jakoś trzeba umieścić w kuchni? Okap kuchenny może być częścią pięknej stylizacji kuchni oraz praktycznym urządzeniem odświeżającym powietrze w całym pomieszczeniu. Różnorodność okapów kuchennych, jaką oferuje współczesny rynek, powoduje, że niezależnie od wybranej koncepcji okap zawsze znajdzie swoje miejsce w kuchni i wkomponuje się w każdą stylizację.

Okap podszafkowy

Okap podszafkowy jest idealnym rozwiązaniem dla małych przestrzeni, gdzie zalecany jest minimalizm, a sprzęt musi spełniać walory praktyczne, a nie estetyczne. Omawiany rodzaj okapu pozwala na zamontowanie pod szafką, aby nie stanowił odrębnego segmentu czy komponentu aneksu kuchennego. Nie wymaga także podłączenia do wentylacji, co powoduje, że można umieści go w dowolnej szafce. Standardowo oferowany jest w dwóch rozmiarach, czyli 30 cm lub 60 cm. Jego niewielkie rozmiary, możliwość zamontowania pod szafką sprawiają, że okap świetnie sprawdza się w kuchniach o małym metrażu. Ważnym czynnikiem jest wybór filtra. Standardowo w okapach podszafkowych stosowane są filtry filcowe, które wyłapują zapachy i cząsteczki lotne typu tłuszcz. Bardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest filtr aluminiowy, który można wielokrotnie czyścić.

Okap teleskopowy

Drugim typem urządzenia pochłaniającego opary i nieczystości lotne jest okap teleskopowy, który zazwyczaj zaczyna swoją pracę po wysunięciu szuflady, dlatego też nazywany jest okapem teleskopowym lub szufladowym. W przeważającej większości urządzenia można zabudować w szafce, co powoduje, że idealnie nadają się do pomieszczeń o małym metrażu. Oczywiście okap teleskopowy może funkcjonować jako pochłaniacz dzięki założonym filtrem filcowym, aluminiowym lub węglowym. Jego niewątpliwą zaletą jest także przystępna cena, która sprawia, że zakup okapu nie nadwyręży budżetu przeznaczonego na stylizację kuchni.

Okap kominowy

Okap kominowy to typ urządzenia, którego zaletą jest możliwość podłączenia do przewodu kominowego i odprowadzania oparów bezpośrednio poza budek. Oczywiście w pomieszczeniu do zastosowania okapu kominowego jest niezbędny sam przewód kominowy. Przed zakupem odpowiedniego okapu należy się upewnić, że w kuchni istnieje możliwość podłączenia urządzenia kominowego. W innym wypadku zostaje montaż pochłaniacza z filtrem.

Okap wyspowy

Najbardziej efektownym okapem, który świetnie stylizuje kuchnie nadając jej profesjonalne brzmienie, jest okap wyspowy. Przybiera on różne kształty, kolory oraz gabaryty, dlatego daje niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne. Kuchnia, której projekt obejmuje aneks kuchenny na środku pomieszczenia, perfekcyjnie sprawdzi się z okapem wyspowym. Do wyboru klienta są okapy rustykalne o różnych kolorach i z różnego materiału, okapy wiszące o nowoczesnej stylistyce oraz bardziej klasyczne prostokątne i okrągłe. Poza walorami estetycznymi okapy wyspowe są także bardzo wydajne i filtrują duże ilości powietrza, co sprawia, że nadają się do kuchni o dużym metrażu. W zależności od modelu okapy wyspowe posiadają wiele funkcji typu podświetlenie diodowe lub led, sterowanie pilotem czy automatyczna reakcja na zmiany klimatyczne w pomieszczeniu.

Decydując się na okap kuchenny, należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników. Pierwszym jest metraż kuchni, który decyduje o możliwościach aranżacyjnych i wymusza zakup urządzenia zdolnego przefiltrować odpowiednią ilość powietrza. Przelicznik wydajności okapu to powierzchnia kuchni w metrach sześciennych razy 6 i jest to ilość powietrza, jaką okap powinien przefiltrować w godzinę. Kuchnia, która ma 33 metry sześcienne, musi mieć okap, który jest zdolny przefiltrować ok. 200 metrów sześciennych powietrza w ciągu godziny. Jest to przelicznik, który zapewnia skuteczne pochłanianie pary, temperatury oraz lotnych cząsteczek. Drugim ważnym czynnikiem jest praktyczność, czyli okap musi być dostosowany gabarytem do rozmiaru kuchni. W małych pomieszczeniach idealnie sprawdzają okapy podszafkowe czy teleskopowe, a większych kuchniach doskonale prezentują się bardziej wydajne i większe okapy wyspowe. Ważnym czynnikiem jest także poziom hałasu, jaki generują okapy. Dobry okap generuje dźwięki poniżej 50 decybeli.

Przeczytaj więcej o tym jaki okap kupić
 

Wpis dotyczy:

  • okap podszafkowy z filtrem węglowym loc:PL

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *