Nie wysypiasz się na swoim łóżku? Twój materac spędza Ci sen z powiek lub po prostu śpisz na rozkładanym tapczanie, który przepłacasz bólami pleców? Czas na zmianę lub kupno łóżka z materacem. W porównaniu do wersalki, materac to konstrukcja stworzona po to, aby zapewnić ciału odpowiednie podparcie w pozycji leżącej. Dobrze dobrany zapewnia komfortowy, zdrowy i bezpieczny sen. Sypialnia jest miejscem odpoczynku a w niej masz się obudzić odprężony i wypoczęty. Lateksowy, piankowy, bonelowy, sprawdź który będzie najlepszy dla Ciebie.

Jaki materac wybrać?

Najważniejszą rzeczą, jaką materac powinien zapewniać to odpowiednie wsparcie kręgosłupa. Ważne, aby materac dobrany był indywidualnie, a nie przez opinię koleżanki lub sąsiada. Na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim należy wziąć pod uwagę budowę swojego ciała oraz własne oczekiwania i preferencje. Dobry materac powinien być dostosowany do wzrostu i wagi ciała. Kiedyś synonimem jakości była twardość materaca, jednak pogląd pochodzi z czasów, kiedy do wyboru mieliśmy tylko materace sprężynowe. To waga człowieka jest wyznacznikiem przy wyborze materaca oraz to, jaką pozycję przyjmujemy podczas snu. Dobry materac nie może być zbyt miękki i zbyt twardy, taki, który idealnie dopasuje się do krzywizny naszego kręgosłupa. Dzieląc łóżko z drugą osobą, warto zastanowić się nad dwoma pojedynczymi materacami dostosowanymi indywidualnie, ni jeżeli do jednego uniwersalnego. Kolejnym wyznacznikiem jest dostosowanie materaca do pozycji, w jakiej najczęściej śpimy. Jeżeli najczęstszą pozycja, w jakiej śpisz, jest pozycja boczna, wybierz materac, który elastycznie dopasowuje się do ciała i pozwoli wystającym częściom, takim jak ramiona i biodra się zagłębić, a kręgosłupowi przyjąć linię prostą. Najlepiej sprawdzi się materac sprężynowy kieszeniowy oraz grubszy materac lateksowy. Zasypiając na brzuchu lub na wznak ciężar ciała rozkłada się bardziej równomiernie. Dopasowując materac, powinniśmy zwrócić uwagę, czy kręgosłup w okolicach lędźwi nie wygina się zbyt mocno, ani nie przylega nadmiernie do materaca. Alergicy i osoby ze schorzeniami powinni skonsultować swój wybór z lekarzem, aby dostosować go do specyficznych potrzeb.

Długość materaca

Materac powinien być przynajmniej 20 cm dłuższy od osoby, która będzie na nim spała.

Materac do łóżeczka dla dziecka

Materac do łóżeczka powinien mieć przede wszystkim atest Państwowego Zakładu Higieny, rekomendację Instytutu Matki i Dziecka. Ważne jest, by materac ściśle przylegał do szczebelków lub ramy łóżeczka. U małego dziecka najlepiej sprawdzi się materac średnio twardy. Właściwy materac dopasowuje się do kształtu ciała i się nie odkształca. Powinien się lekko uginać pod ciężarem dziecka, ale nigdy nie zapadać, gwarantując dziecku spokojny sen.

Rodzaje materacy:

Osoby chcące kupić materac, stoją przed dużym wyzwaniem. Mając wiele rodzajów do wyboru należy znać ich właściwości, które postaraliśmy się przedstawić poniżej.

Materac bonelowy czyli materac sprężynowy

Wkład materaca stanowią pionowe sprężyny obłożone pianką poliuretanową. Wykazują się sprężystością progresywną, tzn. mały nacisk na materac wywołuje mały opór sprężyny, duży — większą siłę wypierania. Sprężyny są ze sobą połączone. W związku z tym nacisk w jednym miejscu przenosi się na większą powierzchnię materaca. Wygodny, choć z czasem ulega odkształceniom. Nie polecany osobom ze schorzeniami kręgosłupa.

Materac kieszeniowy

Materace wykonane na podstawie sprężyn kieszeniowych, które nie są ze sobą połączone drutem, lecz cienkim woreczkiem tkaninowym. Takie rozwiązanie daje mnóstwo elastycznych punktów podparcia dla kręgosłupa i świetnie dostosowuje się do kształtu ciała. Im więcej sprężyn w danym modelu tym więcej punktów podparcia, a co za tym idzie wyższy komfort snu. Dzięki temu, że każda sprężyna pracuje osobno, materac woreczkowy jest bardzo cichy. Sprężyny układają się liniowo i wraz ze wzrostem obciążenia, proporcjonalnie się uginają. Siadając na modelu kieszeniowym, dość mocno się w nim zagłębimy, będzie też trudniej się obrócić, jednak gdy się na nim położymy, bardzo dobrze dopasuje się do kształtu ciała.

Materac lateksowy

Blok pianki powstaje w wyniku połączenia mleczka kauczukowego, czyli lateksu z produktami pochodzenia syntetycznego. Lateks charakteryzuje się wysoką trwałością i elastycznością punktową, doskonale dopasowuje się do kształtów ciała i gwarantuje wysoki komfort i higienę snu. Dzięki systemowi otworów wnętrze materaca poddawane jest procesowi ciągłej wentylacji, a dodatkowo ma właściwości antybakteryjne oraz antygrzybiczne. Tego typu materace polecane są zwłaszcza dla alergików oraz dzieci.

Materac piankowy

Materac piankowy wysoko i termoelastyczny to materac perfekcyjnie dopasowujący się do ciała. Sprzyja relaksowi, rozluźnieniu mięśni. Pianka termoelastyczna zwiększa swoją elastyczność wraz ze wzrostem temperatury. Przejmując ciepło, dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia odpowiednie ułożenie na całej powierzchni. Po odkształceniu pianka powoli wraca do pierwotnego położenia. Pianka wysokoelastyczna w porównaniu ze zwykłą pianką poliuretanową charakteryzuje się większą elastycznością, która znacznie podnosi komfort użytkowania oraz wpływa na wydłużenie żywotności materaca.

Ranking materacy

Top 10 najlepszych materacy:

Kategorie: Dom i wnętrza

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *