Rower szosowy jest coraz bardziej popularnym rodzajem roweru. Jego popularność bierze się z szybkości, jaką może osiągać, ale nie tylko. Bardzo duży udział w tym mają media, które promują zdrowy styl życia, dbanie o siebie i sport, szczególnie przez transmisję oraz dużo komentarzy na temat wyścigów kolarskich. Jak to zwykle w Polsce bywa, idziemy za tym, co podają nam media, ale  w tym wypadku jest to bardzo pozytywny wpływ. Mamy doświadczenie w różnych dziedzinach sportu, w których wysokie miejsca osiągają nasi reprezentanci. Dlatego coraz bardziej rozwijają się w Polsce skoki narciarskie, po ostatnich sukcesach Roberta Lewandowskiego i naszej reprezentacji także piłka nożna, dlatego nie dziwi, że Polacy także i w dziedzinie kolarstwa chcą się zatopić.

Tak więc na ulicach coraz częściej można spotkać kolarzy-amatorów, którzy przemierzają miejskie drogi na szosówkach. Szosówki najbardziej nadają się do jazdy po drogach ze względu na dostosowanie do jeżdżenia po twardej nawierzchni. To rower typowo sportowy.

Trzeba zaznaczyć, że jeśli ktoś dopiero rozpoczyna swoją karierę jako kolarz-amator, to nie musi skupiać się dogłębnie na sprzęcie, którego będzie używał. Na sam początek wystarczy, by przyzwyczaił się do warunków, które sobie narzuci, do tempa i do wysiłku rozłożonego odpowiednio w tygodniu. Dopiero później poczuje, że przyszedł czas na zmianę i sam będzie już potrafił określić, czego konkretnie potrzebuje, by na trasie czuć się jeszcze lepiej, by osiągać jeszcze większe indywidualne sukcesy i by się rozwijać.

Cechy rowerów szosowych to: krótka rama, duże, wąskie 28-calowe koła, gładki bieżnik, odginana kierownica kształtem przypominająca rogi barana (stąd jej nazwa „baranek”).

Specjaliści doradzają, by na początek swojej przygody z szosówką zaopatrzyć się w sprzęt Giant Defy ½. To dobre wyjście w sytuacji, kiedy sami jeszcze do końca nie wiemy, czy kolarstwo szosowe to właśnie to, które chcemy uprawiać. Chodzi o to, żeby nie żałować zakupu drogiego roweru, który później odstawi się w kąt, kiedy okaże się, że to nie to, czym powinniśmy się zająć. Zaproponowany rower mieści się na średniej półce, dlatego jego cena nie będzie porażająca dla początkującego. Nawet jeśli z niego zrezygnuje, nie będzie tak bardzo żałował wydanych pieniędzy.

Osoba zaczynająca powinna wziąć pod uwagę ciężar roweru. Dla takich ludzi poleca się rowery o karbowanej ramie, która jest lżejsza o ok. 2 kilogramy od innych, dzięki czemu pozwoli na szybsze przystosowanie się do jazdy, na odczucie komfortu i nie zniechęci do rowerowych wojaży już na samym początku.

Drogi Młody Kolarzu! To, co wybierzesz, zależy wyłącznie od ciebie. Powinieneś sam sprawdzić, na czym dobrze się czujesz, żeby później nie żałować decyzji i być zadowolonym. Inni: znajomi, internauci mogą ci podpowiadać, ale może być tak, że każdy będzie miał inne zdanie i co wtedy? Czy każdy ma rację? Czy każdy się myli? Decyzję podejmij sam, biorąc pod uwagę wszystkie najważniejsze kwestie dotyczące kupna.

Kategorie: Rowery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *