/Na rynku można wybierać spośród mnóstwa różnego rodzaju rowerów. Jest ich tak wiele, że czasami trudno się połapać, jaki jest odpowiedni do konkretnych warunków. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup jakiegoś sprzętu, dobrze jest dowiedzieć się więcej na ich temat po to, aby wiedzieć, jaki mamy wybór.

Jaki rower  kupić?

Najlepszym źródłem informacji na początek jest Internet, dlatego… do dzieła!

Rower MTB nadaje się najlepiej do jazdy po mieście. Nie przeszkadzają mu nierówne drogi i dziury. Nadaje się do jazdy po chodnikach – bez problemu prowadzi się przez krawężnik na chodnik i odwrotnie. Ilość trybów w tym rodzaju rowerów to nawet 3×10, dzięki czemu pojazd sprawdzi się w każdych warunkach i na różnego rodzaju podłożu. Charakteryzuje się dobrymi hamulcami, które są bardzo sprawne nawet w złych warunkach atmosferycznych. Minusami tego rodzaju roweru są: brak udogodnień w formie błotników, dzwonka, bagażnika, które doskonale sprawdzają się podczas jazdy po mieście; postawa ciała, jaką przyjmuje się przy szeroko rozstawionej kierownicy nie sprzyja komfortowej jeździe po mieście, a raczej jeździe sportowej, jest bowiem aerodynamiczna; rower ten  może być cięższy niż inne typy rowerów.

Innym rodzajem roweru, który można wykorzystać do jazdy po mieście, jest rower trekkingowy. Jego zalety to: wysoka kierownica, dzięki której jazda jest w pełni komfortowa i można pokonywać miasto w postawie typowo turystycznej, a nie sportowej; dzięki odpowiedniej amortyzacji komfort jazdy jest jeszcze większy; posiada błotniki oraz światła stałe, dzięki którym jazda, szczególnie po ciemku, jest bezpieczna; ma także bagażnik, dzięki czemu bez problemu można przewozić na nim przedmioty. Jego jedynym i największym minusem jest ciężar. Ponieważ wyposażony jest w dużo udogodnień, waży nawet 17 kilogramów, co utrudnia szybką i sprawną jazdę po mieście.

Kolejna propozycja to kolarzówka, czyli rower szosowy. To siedząc na tym rowerze, rowerzysta stanie się najszybszym kolarzem w mieście. Jest to bardzo szybki rower, co wynika z kilku rzeczy: jest bardzo lekki, ma cienkie opony, wymagające stałej dbałości o ciśnienie, dzięki czemu łatwo się go prowadzi. Jak każda propozycja, także i ten ma swoje wady. Przede wszystkim brakuje mu amortyzacji, przez co każda nierówność odbija się na ciele rowerzysty. Ponadto rower ten wymaga, aby powierzchnia, po której się porusza, była równa, inaczej, przez nieuwagę, można doprowadzić do uszkodzenia obręczy.

Następna możliwość to rower crossowy, charakteryzujący się przede wszystkim cienkimi oponami, czyli tymi, które najbardziej nadają się do jazdy po mieście. Dzięki nim powierzchnia nie musi być idealnie równa – rower doskonale poradzi sobie także i na nierównościach. Jest także lekki, co podczas jazdy po mieście jest bardzo pożądane. Aby wybrać dobry rower crossowy, dostosowany do miejskich powierzchni, trzeba poszukać takiego, który posiada pełne wyposażenie miejskie, czyli bagażnik, błotniki; nie wszystkie rowery crossowe mają takie udogodnienia.

 

Kategorie: Rowery

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *