Ekspres do kawy przelewowy

Ekspresy przelewowe były jednymi z pierwszych sprzedawanych w sklepie. To nie są cuda techniki, co sprzyja prostocie użytkowania i niskim cenom, które cieszą oko. Budowa i działanie są mało skomplikowane, wygląd zachęca do postawienia w głównym miejscu, w kuchni. Kawa przygotowana za pomocą ekspresu przelewowego jest smaczna, co ważniejsze mocna, o wysokiej zawartości kofeiny. Z jednej strony to gratka dla osób, które spożywają napar by nabrać energii, szybko wstać z łóżka.

Z drugiej strony, duża ilość spożywanej kofeiny jest niezdrowa dla organizmu. Chociaż zaparzenie dzbanka kawy zajmuje nie mniej niż 10 minut, to fakt, że przygotowanej kawy jest dużo i można podzielić ją między kilka osób zachęca do zainteresowania się urządzeniami przelewowymi.

Budowa i działanie ekspresu przelewowego

Ekspres zbudowany jest z podgrzewacza wody, który w niektórych modelach, jest wyjmowany, przez co może pełnić funkcję czajnika elektrycznego, instalacji doprowadzającej gorącą wodę do miejsca, w którym montowany jest filtr wypełniony kawą oraz dzbanka, stawianego na specjalnej podstawce. Podstawki najczęściej potrafią ogrzewać dzbanek wypełniony płynem, dzięki czemu kawa zawsze będzie ciepła i gotowa do spożycia. Działanie jest bardzo proste. Gdy woda osiąga temperaturę wrzenia, zostaje przepuszczana przez wypełniony zmielonymi ziarnami filtr. Zaparzony roztwór trafia do dzbanka. Prostota przygotowania cieszy, tym bardziej że nasze zadanie kończy się na napełnieniu pojemnika wodą i filtra kawą.

Ekspresy do kawy przelewowe – wybór urządzenia

Użytkownikom, mającym zamiar parzyć jedną, dwie filiżanki, dedykowane są małe urządzenia, w których kawa dozowana jest prosto do kubka czy filiżanki. Dla osób chcących cieszyć się większą ilością aromatycznego naparu, przeznaczone są ekspresy z podgrzewanym dzbankiem, o pojemności do 1,5 l (8 – 12 filiżanek). Długość procesu parzenia kawy uzależniona jest od mocy urządzenia. Im większa, tym szybciej woda osiągnie temperaturę wrzenia. Moc urządzenia nie będzie mniejsza niż 600 W, i najprawdopodobniej nie większa niż 1400 – ekspres nie ma być nieoszczędnym pochłaniaczem energii. Ceny urządzeń będą różne, w zależności od wielkości i mocy urządzenia. Zaczynają się już od 60, mogą sięgać nawet 1000 zł.

Filtry

Jedną z ważniejszych części ekspresu jest filtr. W niektórych urządzeniach znajdziemy filtry wielokrotnego użytku, zbudowane z plastiku bądź stali. To wygodne i oszczędne rozwiązanie, w przeciwieństwie do jednorazowych papierowych, które szybko się kończą i nie są najtańsze. Użytkowanie papierowych filtrów jest jednak wygodniejsze – zużyty wyrzucamy do pojemnika na odpady. Filtry plastikowe wymagają dokładnego czyszczenia.

Dodatkowe akcesoria do ekspresu

To już nie tajemnica, że ekspres to tylko połowa sukcesu. W parzeniu kawy, bardzo ważna jest sama kawa – produkt, którym wypełnimy filtr. Najlepszy będzie świeżo mielony, w momencie, w którym przygotowujemy napój. Tańsze urządzenia, ze względu na swoją niską cenę, nie będą wyposażone w młynek, dlatego warto zastanowić się nad kupnem droższego modelu. Fanom kawy z mlekiem przyda się spieniacz. Jest rzadko spotykany w ekspresach przelewowych, dlatego w nie także warto

Kategorie: Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *