Ekspres ciśnieniowy do kawy
Smak kawy z ekspresu przelewowego bądź tej zaparzonej w sposób tradycyjny, prędzej czy później się znudzi. Codziennie ten sam czarny trunek na dnie filiżanki. Użytkownicy, rządni nowych, niebagatelnych smaków, powinni zwrócić swoją uwagę na ekspresy ciśnieniowe. Urządzenia w szybkim czasie zaparzą smaczną, pobudzającą kawę, która będzie aromatyczna, i głęboka w smaku. Kofeina pobudza, przyśpiesza działanie układu pokarmowego – jej spożywanie jest zdrowe. Ważne jednak, aby dozować ją z umiarem. Kawa przygotowywana w ekspresie kolbowym lub parzona bezpośrednio w filiżance jest narażona na długi kontakt z ziarnami, przez co jest mocna, ma zbyt wysoki poziom kofeiny. Trunek przygotowany dzięki ekspresowi ciśnieniowemu jest słabszy, a co za tym idzie – zdrowszy. Co najważniejsze, dzięki urządzeniu ciśnieniowemu przygotujemy tak popularne espresso, które odpowiednio przyrządzone może smakować podobnie jak to rodem z Włoch (o ile użyjemy odpowiedniej kawy).

Ekspres ciśnieniowy – sposób działania i podział

Ekspresy ciśnieniowe swoje działanie opierają na użyciu wody, pod odpowiednim ciśnieniem. Możemy wyróżnić urządzenia niskociśnieniowe, wysokociśnieniowe, dzbankowe. Ekspres dzbankowy i niskociśnieniowy, wytworzone ciśnienie zawdzięcza parze wodnej. Wrząca woda o temperaturze nie mniejszej niż 100 st. wytwarza parę wodną, która nadaje wodzie ciśnienie. Ta natomiast jest przetłaczane przez zbiornik z kawą. Gotowy trunek zbiera się w zbiorniku – na dole bądź w górnej części urządzenia. Ciśnienie w tych modelach będzie osiągało około 3,5 bara. Modele wysokociśnieniowe – kolbowe, działają dzięki ciśnieniu wytworzonemu przez specjalną pompę. Woda tłoczona jest przez kolbę, z której kawa wlewana jest wprost do filiżanki. Kolby mogą być pojedyncze lub podwójne, dzięki czemu możemy przygotować dwie kawy naraz.

Wymiary i ceny ekspresów ciśnieniowych

Wymiary i ceny urządzeń są bardzo różne. Wielkość makinetek jest zbliżona do niewielkiego dzbanka na herbatę. Kosztuje nie więcej niż 100 zł. Ekspresy kolbowe z przeznaczeniem do użytku domowego, rozmiarowo będą przypominały kuchenny mikser. Te większe – wieże stereo. W zależności od możliwości i mocy urządzenia, zapłacimy od 200, do 2000 zł. Modele największe, montowane w kawiarniach, barach będą dwu lub trzykrotnie większe od mikrofalówki, a ich ceny mogą przekroczyć 24 000zł.

Akcesoria

Przy zakupie odpowiedniego modelu, należy zwrócić uwagę na rozmiary akcesoriów, dołączonych do urządzenia. W zależności od tego ile kawy chcemy przygotowywać, dobieramy pojemność zbiornika na wodę. Najtańsze urządzenia będą wyposażone w zbiornik o pojemności nie większej niż 1,5 l. Warto zastanowić się nad zakupem takiego, który będzie można napełnić 2 – 2,5 l wody.
Przydatny jest młynek do kawy, w którym zaraz przed zaparzeniem zmielimy taką ilość ziaren, jakiej będziemy potrzebować. Do większości dołączony zostanie spieniacz do mleka – ręczny bądź automatyczny. Większe urządzenia będą miały specjalnie wygospodarowane miejsce na filiżanki. To wygodne i szybkie rozwiązanie – wszystko co konieczne do przygotowania napoju mamy pod ręka.

Kategorie: Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *