Ekspres automatyczny do kawy
Urządzenia automatyczne to duża grupa rozmaitych modeli, w której różnorodność cen i możliwości urządzeń jest ogromna. Małe, przeznaczone dla użytkowników domowych, o mocy około 1600 W, znajdziemy w przedziale cenowym od 1000 do 3000 zł. Ekspresy te będą w stanie zaparzyć włoskie espresso, czarne americano. Dzięki wbudowanemu urządzeniu które spienia mleko, przygotują białą, latte, cappuccino.


Modele droższe nadadzą się do mniejszych kawiarni, pubów. Będą większe, mocniejsze, zaparzą kilka kaw jednocześnie. W tym przypadku górna granica cenowa jest bardzo wysoka – ceny zaawansowanych modeli sięgają nawet 25 000 zł. Kupno ekspresu automatycznego to spory wydatek, ale i inwestycja. Dobrze dopasowany model, o który właściciel odpowiednio zadba może służyć długie lata.
Ekspresy automatyczne to w pełni samodzielne i bardzo wygodne urządzenia. Przygotowują kawę bez ingerencji człowieka. Oczywiście mowa o procesie parzenia. Użytkownik musi zadbać o napełnienie modelu wodą, mlekiem, a przede wszystkim dobrej jakości kawą. Dzięki wbudowanemu młynkowi, wyposażone w spieniacz zaparzą rozmaite i estetycznie wyglądające napoje, pokryte delikatną pianką – cremą. Urządzenie automatyczne jest spore zarówno w swoich gabarytach jak i cenie, dlatego koniecznym jest określenie przeznaczenia i dokładny wybór idealnego ekspresu.

Budowa i wymiary ekspresów automatycznych

Ekspresy automatyczne to urządzenia ciśnieniowe – tłoczą wodę pod odpowiednim ciśnieniem. Najprościej mówiąc, urządzenie przypomina skrzynkę, w środku której zamontowana jest pompa ciśnieniowa, jest wydzielone miejsca na pojemniki. Jeden uzupełniamy wodą. Jego pojemność może sięgać 1,6 litra. Drugi wypełniamy kawą – zależnie od ekspresu bądź upodobań, zmieloną lub całymi ziarnami. Kolejny, na mleko niezbędne do przygotowania białej czy cappuccino. Zbiornik na mleko może znajdować się we wnętrzu urządzenia bądź na zewnątrz. Wtedy mleko pobierane jest z kubka, za pomocą specjalnej dyszy. W urządzeniu będzie także wygospodarowane miejsce na zużyte fusy.
Sterowanie ekspresem możliwe jest dzięki czytelnemu ekranowi i kilku przyciskom. Urządzenie automatyczne jest dosyć duże – może osiągać szerokość ½ m i nie dużo mniejszą wysokość, dlatego użytkownik decydujący się na taki ekspres musi przygotować odpowiednią ilość miejsca w kuchni, w której zakupiony sprzęt zostanie zamontowany. Większość modeli będzie wyposażona w filtr wody, który pozbędzie się części zanieczyszczeń, bakterii, czyniąc napój zdrowszym.

Działanie automatycznych ekspresów

Jeżeli do parzenia kawy używamy modelu z wbudowanym młynkiem, urządzenie samo odmierzy odpowiednią ilość kawy i zmieli ją. Mielenie ziaren wprost przed podaniem kawy jest bardzo ważne. Dawno zmielony, przechowywany w pojemniku proszek wietrzeje, traci swój aromat. Przygotowany w momencie parzenia czyni napar wyrazistszym w smaku, aromatyczniejszym. Rozdrobnione ziarna zalewane są wodą i dozowane wprost do filiżanki. W momencie, gdy użytkownik decyduje się na białą kawę, latte czy cappuccino, oprócz czarnej bazy, do naczynia trafia spienione mleko.

Kategorie: Kawa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *